Embed

Gurk Tavuk Kümesi Ve Civcivlerinin Yumurtadan Çıkması

Bir civcivin yumurtada gelişip dışarı çıkması normalde 21 gün sürer. Fakat tavuğun sağlık durumuna bağlı vücut ısısı eksikliği / fazlalığı ve ortamın sacaklık / soğukluk şartlarından kaynaklanan durumlara göre ve tavuk türüne göre bu süre bir – iki gün kısa veya uzun olabiliyor.

Kuluçka Kümesi: Kuluçkaya yatan tavuk için özel bir kümes hazırlanmalı. Bu kümes geniş olmalı, içerisi bol aydınlık olmalı. Diğer tavuklar girmemeli. Farelerin girmemeleri için her tedbiri almalısınız. Civcivler en az 6 haftalık olana kadar anne tavuk ile birlikte bu kümeste kapalı olarak yaşayacaklar. Kümesin çok temiz ve sağlıklı olmasına en başta dikkat edeceksiniz.

Kümeste zemin toprak ise, tavuğun eşinmesi için uygun halde olsun. Değilse, bir leğen içinde nemli toprak bulundurun. Özellikle son haftada tavuk nemli toprakta eşinerek tüylerini nemlendirir ki yumurta kabukları yumuşasın civcivlerin çıkmaları kolay olsun.

21 gün boyunca tavuğu rahatsız etmemelisiniz, altına bakmamalısınız, yumurtalara el sürmemelisiniz. Sadece yemini suyunu önüne koyun.

Eğer kuluçkaya birkaç gün araya yumurta koymuşsanız: Hepsi aynı günde çıkmayacağı için, yumurtalardan erken çıkan civcivler ortalama 35 derece sıcaklığı olan özel bir bakım kutusunda beslenmeli, bütün civcivler çıktığında tavuk uyurken civcivlerin tamamı tavuğun kanatları arasına koyulmalıdır.

Havalar serin veya soğuk gidiyorsa civcivler kötü etkilenir. Onun için serin günlerde ya kümesi ısıtın ya da civcivler ısınmak için tavuğun altına sığınacakları için civciv yemlerini tavuğun önüne ve çevresine dökün, su içme kabını da unutmayın.

Önemli not: Köy tavuğu, hint tavuğu haricinde başka tür tavuğunuz varsa civcivler yeni çıktığı zaman birkaç makine civcivi satın alıp tavuğun bakımına teslim edebilirsiniz. Tavuk onları yadırgamaz, onları da besler büyütür. Özellikle de bütün yumurtalar işe yaramadığı zaman tavuğunuz civcivsiz kalmasın diye bunu yapabilirsiniz. Doğallığı hiç bozulmamış türler her civcivi kabul etmiyor ancak kendi türünden kendi türüne benzer renkten civcivleri kabul ediyor buna dikkat etmelisiniz.

 
...alıntıdır...

Duyuru:
Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !