El Yapımı Kuluçka Makinası Yapımı

İLK OLARAK KULUÇKA MAKİNASININ FOTOĞRAFLARININ LİNKLERİNİ VERİYORUM

YALITIMLI KUTU
http://img80.imageshack.us/img80/1528/elyapmkulkamakinas.jpg
KUTU İÇİNDEN GÖRÜNÜM http://img130.imageshack.us/img130/3459/kuluckamakinasi.jpg
HAVALANDIRMA DELİĞİ http://img689.imageshack.us/img689/9946/hpim2151.jpg
TERMOSTAT http://img689.imageshack.us/img689/4402/hpim2152.jpg
OTOMATİK DÖNDÜRME SİSTEMİ http://img19.imageshack.us/img19/1029/hpim2138h.jpg
DİJİTAL TERMO METRE http://img690.imageshack.us/img690/302/hpim2108.jpg
CİVCİV RESİMLERİ http://img137.imageshack.us/img137/3972/hpim2207.jpg

1.Yalıtımlı kutu
2.Isıtma
3.Nemlendirme&Havalandırma
4.Otomatik yumurta çevirme sistemi (otomotik) Zamanlayıcısız.
5.Dijital termometre ***

ARKADAŞLAR BÜTÜN KISIMLADA BİRAZ ESNEK OLUN, HER DENİLENİ VE HER DEĞERİ BİREBİR TUTTURMANIZA GEREK YOK.

1.Kutum 30*30* 50 boyutlarında 29 yumurta kapasiteli. Resimde görüldüğ üzere en iyi şekilde ısı yalıtmını yapmaya çalıştım.

2. ısıtma için 75watt ve 50wattlık ampul. ısıyı 37.5 derecede sabit tutmak gerekli. Bu konuda bi çok arkadaş para verip dijital termostat yada kuluçka makinası termostadı alıyorlar. Bence gerek yok, benimki elektrikli sobalardan söktüğüm gazlı termostat. Isının illaki tam 37.5 olması şart değil. 3 dere oynamasında bi mahsur olmaz..Bu konuyu kafanıza çok takmanıza gerek yok. Benim termostatım 36.1 da açıyor 38.9 kapatıyor. hurdacılardan 1 liraya veya evinizdeki elekrikli ısıtıcılardan söküp kullanabilirsini. elektrikli ısıtıcılardaki termostattın duyarlılığı yeterli hiç merak etmeyin.Yumurtaları koymadan önce herşeyi hazırladıktan sonra sitemi 2 saat filan çalıştırınki termostadın ayarın tutturabilesiniz. termostatı kutunun dışına koyarsanız nebden etkilenip bozulmaz.

3.nemlendirme ve havalandırma: 75watlık olan su kutusunu içinde suyu ısıtıp nem sağlıyor,50watt lık havayı ısıtıyor. Yaklaşık 1 litrelik suluğum var.Yukarıdaki ilk fotoğrafda da gördüğünüz üzere üst kısımdaki o kırmızı kutuyla makinayı hiç açmadan içine su koyabiliyorum. Havalandırmayı yaklaşık 2cm karelik(Tırnağınızın üst bölümü) delikden havayı içeri çeken fanla sağlıyorum. Pis havanın dışarı çıkması için daha ufak bir delikle sağlanıyor. Bu delikler kutunuzun ebatıyla alakalı olsada çok çok önemli değil. Her ebat için buna yakın bir delik açın. Çok büyük olup içerideki havayı hemen soğutmasın. Fan bilgisayar fanı, eski pc veya eskici pazarında 50kuruş. hurdacıda bedava.

4.Otomatik yumurta çevirme sitemi... En zor sanılan bölüm. Öncelikle bu kısımda bana yardım eden babama teşekkürlerimi iletiyorum. yumurtalar günde en az 6 defa veya saat başı 45 derece dönmeliymiş. bu konuda herkesin kafsına takılan zamanlayıcı. otomatik çevirme sistemi için 220 volt 6devir/dakka olan bir motor kullandım. 220 voltluk küçük ve az devirli bir dinamo bulmak çok zor olsada bazı gereçlerin içinde mevcut. ben süslü duvar saatinin ışıldağındaki dönen motoru aldım. siz isterseniz 9voltluk veya daha küçük motorlar mevcut bunları kullanarak bu sistemi yapabiliriniz. zamanlayıcıya gerek duymadım dişli sistemi ve tren tekeri mantığıyla yaptım.Ayrıntılar yukaıdaki fotoğrafta mevcut. Dişlileri bozuk teyp yada televizyon tamircilerinden alabilirsiniz. Yumurtalar çok hassas dönmesine gerek yok, bu konuyu kafanıza takmayın.
size fikir vermesi açısından şunuda ekleyeyim, zamanlayıcılara para vermenize gerek yok. elektrikli oda spreylerinde zamanlayıcı mevcut onları kullanabilirsiniz.

5.dijital termometre almanıza gerek yok. bildiğiniz üzere masa kalemlikleri veya benzeri masa aksesuarlarında saat tarih gün ısıyı ve benzeri bilgileri gösteren kalemlik benzeri eşyalar oluyor. genelde firmalar reklam amaçlı bunları müşterilerine veriyor. benimki herobaby idi:) bunun içini açtım ve içinde ısıyı ölçen küçük parçacığı lehim makinası ile söktüm ve aşağıdaki resimdeki gibi araya uzunca bir kablo lehimledim. maksat şu, eğer cihazı direk ısıyı ölçmesi için makinanın içerisine koyarsanız nemden hemen bozulur. bunu engellemek için kabloyla uzattığımız parçacıgı makinanın içine cihazı dışarı koymalıyız. 

    

 

 

 

 

 

 

                                                  Alıntıdır

Duyuru:
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !