Bebek ve Çocuk Sağlığı - Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Bıldırcın; yetiştiriciliği gelişmekte olan ülkelerde gerek yumurtası gerek ise eti ile hayvansal protein ihtiyacı ve açığını karşılamak amacıyla artan bir şekilde kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ise Bıldırcın gurme mutfaklarının vazgeçilmez unsuru olmuştur. Lezzet arttırmak adına çeşitli yiyeceklerle birlikte veya tek başına mezeler, turşu, omlet vb. şeklilerde mutfaklarda çocuk ve yetişkin beslenmesinde yerini almaktadır.

Ülkemizde de son 10 yılda tüketimi artmaya başlayan bıldırcın yumurtası önemli besin öğelerini bünyesinde bulundurmaktadır. Benekli bir görünüme sahip olan bıldırcın yumurtası ortalama 9-12 gr ağırlığa sahiptir.

Kendi küçük ancak içeriği ve beslenme açısından önemi büyük olan bıldırcın yumurtasının çocuk beslenmesinde de yeri ve önemi gittikçe artmaya başlamıştır.İçerdiği yüksek protein ile özellikle çocuklarda büyüme gelişme, doku onarımı ve bağışıklığın güçlenmesine katkısı büyüktür.

Tavuk yumurtasından daha fazla demir ve B12 içeriğine sahip olması ile özellikle büyüme gelişme ve okul çağı çocuklarında sıklıkla karşılaşılan anemi (kansızlık) probleminin çözünme katkı sağlayabilecek özelliklere sahiptir. Ayrıca kansızlıkla birlikte görülen yorgunluk, öğrenme algılama sorunlarının çözümüne de destek sağlar.

İştah problemini yaşayan çocuklarda içerdiği yüksek B1 vitamini ile bu sorunun çözümüne yardımcı olmaya ve düzenli besin alımının sağlanması ile büyüme ve gelişmeye destek sağlar. A vitamini içeriği yüksek olan bıldırcın yumurtası, görme, doku onarımı vb faydaları sağlamaktadır.

Ancak yüksek protein içeriğine sahip olan bıldırcın yumurtasının kullanılan miktar ve kullanım sıklığına dikkat etmek gerekir. Özellikle çocuklarda yüksek protein olgunlaşmamış böbreklere gereğinden fazla yük bindireceği için böbreklerde sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bıldırcın yumurtası bazı ülkelerde ve ülkemizde geleneksel olarak astım, alerji vb tedavilere destek olması amacıyla kullanılabilmektedir. Ancak bıldırcın yumurtasını hastalıkların tedavisinde kullanılırken mutlaka ilgili hekime danışarak kullanım sıklığı, pişirme şekli vb konularda bilgi alınmalıdır.

Çocuk beslenmesinde kullanılırken kullanım sıklığı, pişirme şekli, kullanılacak yumurta miktarı her bireye göre farklı olduğu için hekim ve beslenme uzmanlarından destek alınması dengesiz ve bilinçsiz tüketimin engellenmesine yardımcı olacaktır. Özellikle akınının ve sarısının çiğ şekilde tüketilmesi ve bebeklerde erken aylarda kullanılması konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.


Yazan: Dyt. ŞENGÜL ÜRE

DİYETİNFO BESLENME EĞİTİMİ VE DANIŞMANLIK

www.GebelikveAnnelik.com
 

Duyuru:
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !